Wielka Sobota

Jest dniem uwielbienia Chrystusa Pana umęczonego za nas i złożonego do grobu (antyfona z Liturgii godzin Wielkiej Soboty). W antycznym chrześcijaństwie była dniem ścisłego postu. Post ten był częścią Wigilii Paschalnej. Kościół powstrzymuje się w tym dniu od sprawowania Eucharystii, Liturgia godzin natomiast w swym układzie sięga antycznego oficujm. Jej treścią jest "Święty i Wielki Szabat" Syna Bożego, który odnowił dzieło stworzenia. Wierni jednak nadal w nikłym procencie uczestniczą w tej liturgii, trwają natomiast w adoracji Najświętszego Sakramentu w oczekiwaniu na radość zmartwychwstania. Liturgie wschodnie podejmują w tym dniu także temat zstąpienia Chrystusa do otchłani. W okresie katechumenatu gromadzono kandydatów do chrztu św. celem redditio symboli - proklamacji, złożenia wyznania wiary. W Polsce od godzin rannych błogosławi się pokarmy.

Zaczerpnięto: ks. prof. Bogusław Nadolski " Liturgika II Liturgia i czas."